Madhes Khabar
अन्तरवार्ता हेडलाइन

पर्सा १ ले यसपाली नयाँ इतिहास रच्नेछ : प्रदीप यादव

२०४७ सालमा प्रजातन्त्र पुनःस्थापना पछि भएका कुनै पनि आम निर्वाचनमा पर्सा क्षेत्र नम्बर १ ले दोहोर्याएर प्रतिनिधि चुनेको छैन ।

उम्मेद्वारहरु दोहोर्याएर चुनावमा नहोमिएका होइनन् , तर मतदाताले दोहोर्याएर आउने उम्मेद्वारलाई जनमत दिएको देखिँदैन । राजेन्द्र बहादुर अमात्य, करिमा बेगम पछिल्ला समयको ज्वलन्त उदाहरण हुन् ।
पर्सा क्षेत्र नम्बर १ ले चुनावै पिच्छे नयाँ अनुहारलाई मात्रै अनुमोदन गर्दै आएको छ ।

यस पटक यही परीक्षामा छन् निवर्तमान मन्त्री प्रदीप यादव । उनी पुनः अनुमोदन हुन्छन् हुँदैनन् आउँदो मंसिर ४ गते हुने मतदान कुर्नु पर्ने हुन्छ । तर यादव भने पुनः यही क्षेत्रबाट जनमतबाट दोहोर्याएर अनुमोदन हुदै विजयी मात्रै नभई नयाँ इतिहास नै रच्ने जोशका साथ चुनावी मैदानमा छन् ।

उनै निवर्तमान वन तथा वातावरण मन्त्री प्रदीप यादवसँग समग्र चुनावी सेरोफेरोमा रहेर हामीले कुराकानी गरेका छौँ :

१)चुनावी घरदैलो, रोड शो गरिरहनु भएको छ, कत्तिको सहज लागि रहेको छ ?

सहज र असहज मान्छेले कसरी लिन्छ भन्नेमा भर पर्छ । म त सँधै जनताकै दुखसुख र सेवामा जनतासँगै रहेकाले मैदान असहज देख्दिन । चुनाव भनेको मतदाताको मन जितेर मत लिने कुरा हो । मैले त मतदाताको मन जित्ने गरी थुप्रै काम गरेर देखाएको छु । अहिले मेरो क्षेत्रमा तपाई आउनु हुन्छ भने यहाँ बनेका हरेक सडक, नाला मेरै प्रयासमा बनेका हुन् । कतिपय योजना निर्माणधिन अवस्थामै छन् । विद्यालय, स्वास्थ्य चौकी जस्ता संस्थाहरुको स्थापना तथा स्तारोन्नती गर्ने काम गरेको छु । यहाँका जनताको सुखदुखमा सँधै सँगै छु । साथमै छु । मन्त्री हुँदा पनि म काठमाण्डौमै डेरा जमाएर बसिन । हर समय आफ्नो ठाउँमा बसेर आफ्ना मतदाताको सेवामा सँधै लागिरहेकाले मैदान असहज मैले देखेको छैन । घरदैलो, रोड शो मा जाँदा मतदाताको अपार आत्मीयता र समर्थन पाइरहेको छु , यसले मलाई थप उत्साहित बनाइरहेको छ ।

२) यो क्षेत्रले अहिलेसम्म दोहोर्याएर कसैलाई पनि जिताएको छैन ।तपाईँलाई पनि थाहा छ यो कुरा ।थाहा हुँदा हुँदै फेरि चुनावी दौडमा हामफाल्नु भएको छ । डर लाग्या छैन हारिएला भन्ने ?

हो मलाई थाहा छ । यो क्षेत्रले अहिलेसम्म कुनै पनि प्रतिनिधिलाई दोहोर्याएर मौका दिएको छैन । मतलब दोहोर्याएर कसैले पनि जितेका छ्रैनन् । यस्तो किन भयो भनेर कसैले खोजेको छ त ? कारण त पक्कै होला । जसलाई यहाँका मतदाताले विश्वास गरेर जिताए जितेपछि उसले मतदातालाई विर्सेको हुन सक्छ । मतदाताको सुखदुखबाट टाढा भएको हुनसक्छ ।आवश्यक पर्दा नभेटिएको हुन सक्छ । यस ठाउँका विकासका लागि गर्नु पर्ने काम नगरेको हुनसक्छ । अर्को कुरा आम मतदाता वा भनौँ यहाँका जनतालाई सहज हुने गरी गरिदिनु पर्ने अतिआवश्यक कामहरुमा समन्वय नगरिदिएको पनि हुन सक्छ । त्यसैले मतदाताले दोहोर्याएर नजिताएका हुन सक्छन् ।
तर म त पदमा हुँदा पनि नहुँदा पनि यही ठाउँका लागि काम गरिरहेको मान्छे । यहीँ जन्मे, यहीँ हुर्के , यो नै मेरो घर , अनि यो नै मेरो संसार । यहाँका सबै मेरा परिवार । यो सिद्धान्तमा हिडेको मान्छेले मैले सदैव यहाँका नागरिकको भलाईका लागि, यस क्षेत्रको विकासका लागि काम गरेको छु र गर्दै पनि छु ।

मेरो पालामा जति काम भए यस अघिका प्रतिनिधिको पालामा भएको देखाउन सक्नु हुन्छ ? पक्कै पनि भएनन् । गर्न सकेनन् उनीहरुले । त्यही भएर उनीहरु दोहोरिन सकेनन् । मलाई के विश्वास छ भने यस पटक आम मतदाताले दोहोर्याउने मात्रै होइन नयाँ इतिहास नै कायम गराउने गरी मलाई नै अनुमोदन गर्नु हुनेछ भन्नेमा म विश्वस्त छु ।

३) जसपाले मधेसको मुद्धा विर्सियो, त्यही भएर एमालेसँग गठबन्धन गर्यो । भन्ने खालको आरोप छ । यसले चुनावमा प्रभाव पार्दैन ?

जसपाले मधेस र मधेसीको मुद्धा कसरी बिर्सन सक्छ ? त्यो कसैले आरोप लगाउँदैमा हुने कुरा हो र ?जसपा मधेस र मधेसीको बलिदानीबाट जन्मिएको, शहिदको रगतबाट सिंचिएको पार्टी हो । त्यतिकै विर्सने कुरा हुन्छ ? हुनै सक्दैन । हाम्रो त रगतको कणकणमा मधेस र मधेसीको मुद्धा छ । पहिचान, संघीयता मधेसी आन्दोलनकै कारण स्थापीत भएको हो नि । प्रदेशको नामाकरण गरेर पनि हामीले मधेसीको पहिचान दिलाउन केही हदसम्म काम गरेकै छौँ नि । यो त कसैले विर्सने कुरा त होइन होला । त्यसैले मधेसीलाई अधिकार सम्पन्न बनाउने मुद्धा, मधेसको पहिचानको मुद्धामा हामी सँधै अडिग भएर लडिरहेका छौ । लडिरहन्छौँ । त्यसमा कोही कसैले शंका गरिरहनु पर्दैन ।

अर्को कुरो रह्यो एमालेसंगको चुनावी तालमेलको । एउटा कुरा के स्पष्ट हुनुस् भने हामीले एमाले गठबन्धन गरेकै होइन , चुनावी तालमेल मात्र गरेको हो ,यो बारेमा पनि मधेसी जनता स्पष्ट हुनु पर्नेछ । हामी सत्ताधारी दलसँगको गठबन्धनमा सत्तामै थियौँ । तर यो चुनावमा सत्ताधारी गठबन्धनले जसपा पार्टीलाई नै नामेट गराउने षड्यन्त्र गर्यो ।जसपाको थ्रेस होल्ड पनि नकटोस, राष्ट्रिय पार्टी पनि नबनोस भन्ने षड्यन्त्र गरेर हामीलाई खुम्च्याउने षडयन्त्र गरिएको गठबन्धनमा ।

यत्रो लडाई लडेर अधिकार लेख्ने बेलामा पाखा लगाउन खोजे पछि विकल्प त खोज्नै पर्यो नि । त्यही विकल्पमा एमालेसँगको चुनावी तालमेल मात्र गरिएको हो , गठबन्धन होइन । यसमा कसैले अन्यथा लिन पर्ने अवस्था छैन । हामी रहे हाम्रा मुद्धाहरु रहन्छ ।हामी नै नरहे ती मुद्धाहरु त बागमतीमा लगेर बगाउने काम हुन्छ ।यीनीहरुले बगाइदिन्छन् । अनि हामी सँधै अधिकार विहीन भएर तड्पीनु पर्ने बाध्यता आइलाग्छ । त्यसैले हामीले हाम्रा बाँकी रहेका अधिकार प्राप्त गर्न एमालेसँग चुनावी तालमेल गरेर चुनावी मैदानमा उत्रेका हौँ । र योसंगै म के आग्रह पनि गर्छु भने जसपा एमालेका साझा उम्मेदवारलाई मत दिएर विजयी बनाइ दिनु होला मतदाताले ।

४) यो क्षेत्रमा सत्ता गठबन्धनकै अनि अन्य स्वतन्त्र उम्मेद्वारहरु पनि छन् । तपाईँलाई चाहिं प्रतिष्पर्धा को सँग छ जस्तो लाग्या छ ?

वास्तवमा भन्नुहुन्छ भने मेरो प्रतिष्पर्धा कसैसँग पनि छैन । म त यहाँका नागरिकको घरदैलो चुलोचौकामा पुगेको मान्छे । सबै मतदाताको सद्भाव, माया, आशिर्वाद पाउनेमा म ढुक्क छु । केही नगरी काठमाण्डौमा बसेर एकै पटक यहाँ आएको भए प्रतिष्पर्धा गर्न पर्ने हुन्थ्यो होला । तर म त यही रहेर सँधै सेवा गरिरहेको मान्छेलाई मतदाताहरुले चिन्नु भएको छ । कसले के कति गर्न सक्छ भन्ने राम्रो सँग थाहा छ हाम्रा मतदाताहरुलाई । सक्षमलाई जिताउने हो । गर्न सक्नेलाई जिताउने हो । भन्ने कुरा सबैले बुझेका छन् । पटक पटक अवसर पाएर केही नगर्नेहरुलाई होइन गरिरहेको र गर्न खोज्ने, गर्न आँट गर्नेलाई जिताउनु पर्ने रहेछ भन्ने कुरा सबैले बुझ्नु भएको छ । घरदैलोका क्रममा मतदाताले पनि यही भन्ने गरेको पाएको छु । त्यसैले मेरो प्रतिष्पर्धा कसैसँग छैन ।

५) सत्ता गठबन्धन कमजोर छ त उसो भए ?

मैले अरुको कमजोरी के छ के छैन भनेको होइन । मैले त आफ्नो कुरा गरेको हो । तपाईहरुले नै पनि मूल्यांकन गर्न सक्नु हुन्छ नि । यसअघि ४ नम्बर क्षेत्रबाट जितेर केहि काम नगरेका नेता ज्यु अहिले त्यहाबाट भागेर १ नम्बरमा गठबन्धनको उम्मेदवार बनेर आउनु भएको छ जसलाइ यस क्षेत्रका कतिपय मतदाताले चिनेका पनि छैनन् । म सोध्नु चाहन्छु , सत्ता गठबन्धनका अहिले उम्मेद्वार बनेका नेता ज्युले यसअघि आफू जितेको ठाउँमा के गरे ? अनि उनी जितेपछि मतदातासँग कतिको साथमा रहे भन्ने कुराहरु त तपाईहरुलाई छर्लङ्गै छ । त्यसैले अहिले चुनावमा व्यक्तिको व्यक्तिगत चरित्रले पनि ठूलो प्रभाव पार्ने गरेको छ । हामीले जिताएर पठाएपछि उसले के काम गर्यो त भन्ने कुरा मतदाताले हेरिरहेका हुन्छन् नि । पाँच वर्ष हेरेपछि चित्त नबुझ जनताले फाल्न सक्छन् । त्यसैले त जनता जर्नादन भनिएको हो नि । मैले त यो क्षेत्रका लागि मात्रै होइन समग्र जिल्लाकै विकासका लागि उपलब्धिमुलक काम गरेको छु । नेपालमै सबैभन्दा ठूलो खुला चिडियाखाना बनाउन म मन्त्री भएकै बेला बजेट छुट्याएर काम अघि बढाए । अन्य विकास निर्माणका काम त निरन्तर गरिरहेकै छु । त्यसैले अरुको भन्दा मैले आफ्नो कुरा गर्ने गरेको छु । जे मैले गर्न सक्छु त्यो भनिरहेको छु । जे गरेको छु त्यो सुनाई रहेको छु ।

६) अन्त्यमा भन्न पर्ने केही छ ?

फेरि पनि उही भन्छु, काम गर्नेलाई मत दिनुहोला । तपाईको मत अमूल्य छ । यो अमूल्य मत खेर जान नदिनुहोला भन्न चाहन्छु । चुनावमा मेरो जित भए पनि नभए पनि म त तपाईसँगै रहने छु । रहँदै आइरहेको पनि छु । त्यसैले खेर नजाने गरी सही व्यक्तिलाई मत दिएर जिम्मेवारी सुम्पनुहोला भन्ने चाहन्छु ।

Related posts

घडीअर्वा छठ पूजाको चिठ्ठा : चिया पसलेलाई परयो स्कुटी

MadhesKhabar

विमान दुर्घटना अपडेट : ६५ जनाको शव भेटियो , ७ को अवस्था अझै अज्ञात

MadhesKhabar

लोक कल्याणकारी विज्ञापन सम्बन्धमा वीरगञ्जका विभिन्न संचारमाध्यमका संचालकसँग छलफल

MadhesKhabar

Leave a Comment