Madhes Khabar
स्थानिय हेडलाइन

वीरगन्ज-रक्सौल नाकाकाे दशगजामै एसएसबीले राख्याे चेकपोस्ट

वीरगन्ज,३असाेज: नेपाल भारत सीमाकाे दशगजा क्षेत्रमै भारतीय सीमा सुरक्षा बल (एसएसबी)ले अस्थायी चेकपोस्ट स्थापना गरेकाे छ ।वीरगन्ज – रक्सौलको दशगजा क्षेत्रमा पर्ने मितेरी पुलमै एसएसबीले चेक पोस्ट राखेको हाे।

नेपालको मुख्य प्रवेशद्वारका रूपमा समेत परिचित वीरगन्ज – रक्सौल नाकाको दशगजा क्षेत्रमा पर्ने मितेरी पुलमा एसएसबीले बुधबार बिहानदेखि चेक पोस्ट स्थापना गरेको हो ।

चेक पोस्टमा खटिएका एसएसबी जवानहरूले दुवै तर्फबाट आवतजावत गरिरहेका सवारीसाधनलाई चेकजाँच गरिरहेका छन् । यस नाकाबाट दिनहुँ हजराैंको सङ्ख्यामा मान्छेहरू पैदल तथा गाडीमा व्यावसायिक, धार्मिक र पारिवारिक कामले नेवाल-भारत आउजाउ गर्छन् ।

एसएसबीका प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) मनोजकुमार शर्माले चेक पोस्ट स्थापना गर्दा एसएसबीले अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड पालना गरेको दाबी गरे । उनले चेक पोस्ट पनि भारतीय भूमिमै रहेको बताए । ‘चेक पोस्ट स्थापना गर्दा भारतले नेपालसँग भएका कुनै पनि सम्झौता अथवा सन्धिको उलङ्घन गरेको छैन,’ उनले भने, ‘दुवै देशको सुरक्षा, मानव तस्करी र चोरी पैठारी नियन्त्रण गर्ने उद्देश्यले चेक पोस्टको स्थापना भएको हो । यसको कुनै पनि राजनैतिक अथवा कूटनीतिक उद्देश्य छैन ।’

इन्स्पेक्टर शर्माले एसएसबीको केन्द्रीय सर्कुलर अनुसार रक्साैल-वीरगन्ज नाका हुँदै आवतजावत गर्ने तेस्रो मुलुकका नागरिकमाथि निगरानी बढाउनका लागिपनि पोस्ट स्थापना गरिएको जानकारी दिए ।


पर्साका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी शिव प्रसाद लम्सालले भने मितेरी पुल नेपाल र भारत दुवै भएको बताउँदै स्थापित चेक पोस्ट भारतीय भूमि मै रहेको प्रस्ट पारे । उनले चाडपर्वलाई लक्षित गरेर एसएसबीले अस्थायी रूपमा चेक पोस्ट स्थापना गरेको बताए ।

लम्सालले पनि यस नाकाबाट आवतजावत गर्ने तेस्रो मुलुकका नागरिकमाथि निगरानी बढाउन पनि एसएसबीले पोस्ट स्थापना गरेको बताए ।

त्यस्तै सशस्त्र प्रहरी बल नम्बर १३ गण वीरगन्जका प्रमुख एवम् प्रहरी उपरीक्षक किशन कर्माचार्यले पनि सिडिओ लम्सालकै कुरालाई दोहोर्‍याए । उनले पनि चेक पोस्ट भारतीय भूमि मै रहेको बताए ।

यद्यपि भारतीय सुरक्षा एजेन्सीहरूले दशगजा क्षेत्रमा कुनै पनि किसिमको चेक पोस्ट स्थापना गर्न नपाउने विज्ञहरूले बताएका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय सन्धिअनुसार विशेष परिस्थिति बाहेक अन्य समयमा चेकपोस्ट राख्न नपाइने उनीहरूको भनाई छ ।

Related posts

वीरगन्जमा चाँदीको मुर्ती सहित साहिल पक्राउ

MadhesKhabar

रवि लामिछानेको पार्टीले समानुपातिकमा कटायाे थ्रेसहाेल्ड

MadhesKhabar

वीरगन्जका ४ वटा सामूदायिक विद्यालयमा पूर्ण रुपमा अंग्रेजी माध्यम सुरु

MadhesKhabar

Leave a Comment