Madhes Khabar
अर्थतन्‍त्र हेडलाइन

नेपाल–भारत बिचको व्यपारमा सरकारले सहजीकरण नगरेको नीजी क्षेत्रको गुनासो

वीरगन्ज, ४ जेष्ठ : नेपाल–भारत बिचको क्रस बोर्डर ट्रेड (सीमापार व्यपार) मा विद्यमान चुनौती र समस्या सम्बोधनका लागि दुवै देशको सरकारी तहबाटै पहल नगरिएको गुनासो सीमाञ्चाल क्षेत्रका उद्योगी व्यपारीले गरेका छन् ।

विशेषगरि दुइ देशको नाकामा सिमापार व्यपारमा अनेकन समस्या भएपनि त्यसको सम्बोधनका लागि सरकारी तहले चासो नलिएका कारण अब नीजि क्षेत्र नै अगाडि बढ्नुपर्ने आवश्यकता भएको उनिहरुले औंल्याएका छन् ।त्यसको नेतृत्व अब नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संघले लिनुपर्नेमा उनिहरुले जोड पनि दिएका छन् ।

बुुधबार साँझ वीरगन्जमा आयोजित नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संघ वीरगन्ज च्याप्टरको पदस्थापन समारोहमा सहभागी दुइ देशका उद्योगी व्यपारीले दुई देश बिचको सिमापार व्यपारमा विद्यमान समस्या बारे निरन्तर छलफल , गोष्ठी र सेमिनार हुदै आएको बताए । तर ती छलफलमा उठेका विषयहरु कार्यान्वयन नहुदाँ समस्या ज्यूँका त्युँ रहेको गुनासो उनिहरुको थियो । त्यसका कारण अब ती विषयहरु सम्बोधनका लागि नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संंघले पहलकदमी लिनुपर्नेमा उनिहरुको जोड थियो ।

मधेस प्रदेश सरकार पुर्व उर्जा तथा खानेपानी मन्त्री ओमप्रकाश शर्माले भने,‘सीमापार व्यपारमा देखिएका समस्याहरु बारे वर्षौदेखि छलफल , गोष्ठी , सेमिनार हुदैं आएका छन् , तर कार्यान्वयन तहमा नपुग्दा समस्या जहाँको त्यँहि नैछ , दुवै देशको सरकारी तहले चासो नै दिदैन , अब यसका लागि पहलकदमी यो संघले लिनेछ भन्ने विश्वास छ ।’

नेपालका लागि सबै भन्दा सच्चा मित्र भारत नै भएको भन्दै शर्माले भने,‘ हामीले सीमा क्षेत्रका उद्योगी व्यपारीले भारत सरकारसंग अरु धेरै कुरा चाहेका छैनौ , केवल जसरी नेपालको हरेक नाकामा ६ लेनको सडक र विमानस्थल बनिसकेको छ त्यस्तै भारतले पनि हरेक नाकामा ६ लेनको सडक र विमानस्थल बनाइदिए पुग्छ , हामीलाई अरु केहि चाहिएको छैन ।’ यसले दुवै देशबिचको सीमापार व्यपारको क्षेत्रमा धेरैै सहज हुने उनले बताए ।

नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघ मधेस प्रदेशका अध्यक्ष अशोक टेमानीले नेपाल र भारतबिचको सम्बन्ध विश्वमै विशेष किसिमको रहेको तर दुई देश बिचको सीमा र नाका भने सन्तुलित हुन नसकेको गुनासो गरे ।टेमानीले भने,‘ यी दुई देशबिच १७६० किमि लामो सीमा क्षेत्र छ , यस क्षेत्रमा ६ करोड मानिसको बसोबास छ , दुई देशबिचका नागरिकबिच रोटी बेटीको सम्बन्ध छ तर सीमा क्षेत्रलाई सन्तुलित र व्यवस्थित बनाउन दुवै देशका सरकारको ध्यान पुगेको छैन ।अब नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संघले भने त्यसका लागि नेतृत्व लिएर अगाडि बढ्ने अपेक्षा आफुहरुले लिएको उनले बताए ।

नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघका केन्द्रिय सदस्य डाक्टर सुबोध गुप्ताले पनि सीमापार व्यपारको क्षेत्रमा रहेका समस्याहरु बारे नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संघको उर्जाशील नेतृत्वले सशक्त ढंगले आवाज उठाएर सम्बोधनका लागि पहल गर्ने विश्वास लिएको बताए ।
गुप्ताले भने,‘ एक त दुई देशबिच व्यपार घाटा उकालो लाग्दो छ , अर्को नेपालमा भारु नोट प्रतिबिन्धित छ , यी दुई विषयलाई सबै भन्दा पहिले प्राथमिकतामा राखेर संघले काम गर्नुपर्छ ।

वीरगन्ज उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष अनिल कुमार अग्रवालले नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संघको पहल र अग्रसरतामा नेपालमा अब भारतीय लगानी भित्रिने विश्वास लिएको बताए । भारतसंगको बढ्दो व्यपार घाटा न्युनिकरणसंगै भारतमा नेपालको निर्यात बढाउनका लागि पनि संघले पहलकदमी लिनुपर्नेमा उनले जोड दिए ।नेपाल भारत सहयोग मञ्चका अध्यक्ष अशोक बैद्यले दुई देशबिचको सीमापार व्यपारमा सहजीकरणका लागि वीरगन्ज नाकामा ‘फास्ट ट्रयाक डेस्क’ स्थापना गर्नुपर्नेमा जोड दिए ।

वीरगन्ज महानगरपालिकाका मेयर राजेशमान सिंहले वीरगन्जमा भारतीय औद्योगिक लगानी भित्रयाउन संघले पहल गरे वीरगन्जमै महानगरपालिकाले २ सय बिघा जग्गा उपलब्ध गराउने प्रतिबद्धता जनाए ।

नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संघ वीरगन्ज च्याप्टरका अध्यक्ष अभिषेक चौधरीले सीमापार व्यवपारका क्षेत्रमा विद्यमान समस्या समाधानका लागि पहलकदमी लिने उदेश्यले नै संघको स्थापना गरिएको बताए । उनले दुई देशबिच हुदै आएको अनाधिकृत व्यपार रोक्न पनि संघले भूमीका निर्वाह गर्ने प्रतिबद्धता जनाए ।

नेपाल भारत उद्योग वाणिज्य संघकी केन्द्रिय अध्यक्ष सृजना राणाको अध्यक्षता एंव प्रदेश सरकारका पुर्वमन्त्री ओमप्रकाश शर्माको प्रमुख आतिथ्यतामा भएको कार्यक्रममा वीरगन्ज महानगरपालिकाका पुर्व मेयर विजय सरावगी, पर्साका प्रमुख जिल्ला अधिकारी हिरालाल रेग्मी , मधेस प्रदेश उद्योग विभागका महाप्रबन्धक सुशील साह , वीरगन्ज उद्योग वाणिज्य संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष हरि गौतम, उपाध्यक्ष माधव राजपाल लगायतको पनि सहभागीता थियो ।

Related posts

बारा प्रहरीको खुलाशा : ३४ वटा टियर गयाँस हानियो तर एउटाले पनि काम नगर्दा धेरै प्रहरी घाइते भए

MadhesKhabar

बारा २ मा चलेन रास्वपाको जादु , एसपी खरेलको जमानत समेत जफत

MadhesKhabar

वीरगन्जकाे श्रीपुरमा ६० जनाद्वारा रगत दान

MadhesKhabar

Leave a Comment